A HALASI CSIPKE
1902 decemberében a Magyar Iparművészeti Társulat karácsonyi kiállításán mutatta be Dékáni Árpád, az azóta világhírűvé vált halasi csipkék első darabjait.
A Magyarország déli részén elterülő kisvárosban - egyedül az országban - közel 100 éves hagyománya van a csipkevarrásnak. A halasi csipke az évszázad folyamán méltó vetélytársa lett a brüsszeli csipkének, több világkiállítás nagydíját is elnyerte.
Dékáni Árpád
Neki köszönhető az új magyar varrott csipke megszületése. Az első halasi csipke terveit Dékáni Árpád készítette, habár az első csipkék a halasi születésű Markovits Mária (Kiskunhalas, 1875. szeptember 22.- Kiskunhalas, 1954. október 21.) keze alatt születtek meg. E csipkék varrott csipkék, de technikájuk egyedülálló.
A halasi csipke különlegessége a motívumok erőteljes körvonala.
A sok türelmet igénylő csipkevarrás leheletfinom, erősen sodrott len cérnával történik. Az előrerajzolt csipkemintát több rétegből álló, kereten kifeszített vászonra rögzítik - mindig a csipkerajz fonákjával felfelé. A rajz vonalán ún. kontúrszálat vezetnek végig megszakítás nélkül, amelyet vékony cérnával szorosan az alapra varrnak. Ez a kontúrszál tartja össze a csipkét. Végül a kész csipkét óvatosan lefejtik a mintarajzról. A csipke színe az lesz, ahol a kontúrfonal erőteljesebben érvényesül.
A Halasi Csipke „otthona” a Csipkeház.
Nem véletlen, hogy az elmúlt 100 év során a világ számos híressége kapott ajándékba halasi csipkét a magyar államtól. A múlt század végén, 1996-ban II. János Pál pápa, 2000. áprilisában pedig a japán császárné zárta az eddig megajándékozottak sorát.
Az érdeklődőknek lehetőségük van, hogy a varróműhelybe belépve személyesen kísérjék figyelemmel a csipkevarrás jó szemet és türelmet igénylő folyamatát.
Fődi Erzsike készített a Csipkeházról néhány esti fényképet!
Néha a csipke egészen furcsa helyeken jelenik meg Kiskunhalason.
A csipke díszíti a lovas pályán elhelyezett egyik akadályt.
Több bélyeget adtak ki a Halasi Csipke tiszteletére. Az egyik legrégebbi sorozat 1960-as évekből való.
Egy másik bélyegsorozatot akkor jelentettek meg, amikor 100 éves lett a Halasi Csipke.
Bélyegek elsőnapi borítékokon. Vannak gyűjtők, akik kimondottan ezt keresik.
A csipke ott van albumokban és képeslapokon is.
A halasi csipke értéke nagyon magas az arany árával vetekszik, ha a súlyukat tekintve összehasonlítjuk. Talán ezért is ma már csak kevés család büszkélkedhet azzal, hogy Halasi Csipkét birtokol otthonában.
Fődi Erzsébet, Temesvári Richárd, Vincze Milán, Bodicsi Viktor
HALAS LACE
In 1901 the Halas lace was indroduced by Árpád Dékány in a Christmas exhibition.
It has a 100-year-old tradition and became a world famous and won several prizes in world exhibitions.
The first laces were designed by Árpád Dékány and sewn by Mária Markovics.
These laces are unique thanks to the technology and the motives. The laces are made with special thread. The motives are drawn on a patchment paper and lacemakers sew it on a special way.
Halas lace was given to the the pope II. John Paul in 1996 and in 2000 the Japenese Empress was given too.
You can see the lace whenever you want, because the Lace house works as a museum too.
The laces appear in a very special places , like on an obstacle in a horse race or on stamps or on postcards and several albums.
It is more valuable than gold.
A szöveg fordítói: Mészáros Dorottya, Szabó Mariann.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.